جراح زانو

جراح زانو

جراح زانو : زانودرد بیماری شایع و ناخوشایندی است، اما با اینهمه غالبا میتوان آن را درمان کرد. معمولاً بیماران متعددی با انواع زانو درد به متخصص ارتوپد  مراجعه می‌کنند به درد در ناحیه زانو چه در داخل یا بیرون زانو باشد، زانو درد گفته می شود. برای تشخیص زانو درد ابتدا باید سابقه پزشکی بیمار را مد نظر قرار داد. سابقه پزشکی باید دقیق باشد و شامل اطلاعات زیر باشد:

جراحی زانو **چه حسی وجود دارد (مثل درد، تیرکشیدن یا احساس سوزش در زانو)، کجا درد می کند(مانند جلو یا پشت زانو) چه **زمانی درد شروع می شود (مثلا درد تدریجی است یا به طور ناگهانی شروع می شود) و اینکه آیا به تازگی آسیبی به زانو وارد شده است ( مانند ضربه دیدن زانو).
**علاوه بر سابقه پزشکی،   دکتر متخصص ارتوپد  شما ممکن است مفصل زانوی شما را بررسی کند و رادیوگرافی یا MRI را برای شما تجویز کند تا بتواند نگاه دقیقی به مفاصل زانوی شما بیندازد و علت درد را تشخیص دهد و یا تایید کند. در نهایت وقتی علت درد زانوی شما به طور دقیق مشخص شد، پزشک برنامه درمانی موثری را برایتان تنظیم خواهد کرد

جراحی زانو چیست

برخی مفاصل بدن زودتر دچار فرسایش می‌شوند مثل مفاصل زانو و ستون فقرات این مفاصل زودتر و بیشتر از سایر مفاصل از بین میرود گاهی به دلیل ضربه خوردن مفصل به طور ناگهانی تخریب می‌شود و برای همیشه غیر قابل برگشت است بشر از دیرباز به فکر افتاد که وسیله‌ای را جایگزین مفصل کند.

جراحی زانو

در ابتدا غضروف ها را به صورت کامل خارج می کردند و متوجه می شدند که پایداری و کارایی مفصل به طور کلی از بین میرود همانند ورود صنعت به تمام قسمت‌های زندگی بشر صنعت وارد پزشکی هم شد..تعویض مفصل به صورت ابتدایی حدود ۴۰، ۵۰ سال پیش روی مفاصل هیپ و زانو انجام شد سپس با پیشرفت بشر در زمینه تعویض مفصل نوع مواد به گونه ای تغییر کرد که کارایی بیشتری داشته باشند و تاثیر منفی روی بدن نداشته باشد که در اصطلاح به این امر bioavailability می‌گویند .

تعویض مفصل زانو چیست

آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی زانو  است که مشکلات مفصل زانو را تشخیص داده و درمان می‌کند. در طول این عمل، جراح یک برش خیلی کوچک ایجاد می‌کند و یک دوربین خیلی کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد زانو می‌کند.

هدف از جراحی آرتروسکوپی  از نظر متخصص جراحی  زانو چیست

به گفته متخصص جراحی زانو : در مواقعی که به علت آسیب های زانو این مفصل تخریب شده است، دردهای شدیدی در آن ایجاد میشود که ممکن است فرد را حتی از فعالیت های ساده ای نظیر بالا رفتن از پله و یا راه رفتن دور کند. درد حتی ممکنست در هنگام نشستن و خوابیدن هموجوداحساس شود.

اگر استفاده از داروها ، تغییر سطح فعالیتهای روزمره زندگی و استفاده از عصا هم نتواند کمکی به کاهش مشکلات بیمار بکند معمولاً آخرین اقدام تعویض در  مفصل زانو است. تعویض سطوح مفصلی می تواند مشکل درد زانو و تغییر شکل آنرا حل کند و بیمار  فعالیتهای روزمره از سر بگیرد

جراحی تعویض مفصل زانو عمدتا در تشخیص مشکلات زیر سودمند است

*درد مداوم مفصل
*صدمه به غضروف
*شناور بودن بخشهایی از استخوان یا غضروف
*تجمع مایع که باید تخلیه شود

جراحی زانو *در اکثر موارد، آرتروسکوپی برای همه آنها لازم است. بیماران می‌توانند در عوض سایر روشهای جراحی این روش را انتخاب کنند چون آرتروسکوپی اغلب مزایای زیر را دارد:

**صدمه کمتر به بافت
**زمان بهبود کمتر
**بخیه کمتر
**درد کمتر پس از عمل
**خطر کمتر عفونت به دلیل انجام برشهای کوچکتر، البته آرتروسکوپی برای همه مناسب نیست. شواهد کمی وجود دارد که افراد مبتلا به بیماریهای تخریب یا پوکی استخوان می‌توانند از روش آرتروسکوپی زانو بهره‌‌مند شوند.

رابطه سن و وزن و جنسیت  با جراحی زانو

به گفته متخصص جراحی زانو : عمل جراحی تعویض مفصل زانو بیشتر در افراد مسن و میانسال انجام میشود ولی امروزه با بکارگیری مفاصل مصنوعی بهتر و تکنیک های جراحی جدیدتر می توان در سنین جوانی و حتی نوجوانی هم این عمل را انجام داد.سن بیمار، وزن وی و یا جنسیت او عامل تعیین کننده در تصمیمگیری برای انجام جراحی نیست و مهم ترین عامل در تصمیم گیری شدت درد بیمار و ناتوانی است که این درد برای زندگی فرد  بیمار ایجاد کرده است.

البنه باید این نکته را در نظر داشت که در اشخاص اچاق احتمال عفونت بعد از جراحی ۳ برابر و احتمال لق شدن مفصل ۱.۵ برابر افراد معمولی است.گرچه ممکنست اینطور به نظر برسد که انجام جراحی تعویض مفصل زانو در سنین پایین شخص  را مجبور میکند تا در سنین بالاتر یک بار دیگر مفصل ،  را جایگرین کند ولی تحقیقات انجام شده نشان داده است که هرچه این عمل جراحی زودتر انجام شود نتیجه آن در از بین بردن درد و خشکی مفصل بهتر خواهد بود.

جراحی زانو

چه بیماریهایی منجر به تعویض مفصل زانو میشوند

علت اصلی انجا عمل جراحی تعویض مفصل در  زانو  خشکی و درد  این مفصل است. شایع ترین بیماریهایی که موجب درد و خشکی مفصل زانو شده و به دنبال ابتلا به آنها بیمار نیاز به انجام جراحی تعویض مفصل زانو پیدا می کند عبارتند از :

**آرتروز یا استئوآرتریت :

آرتروز،  معمولاً در سنین بالاتر از پنجاه  سالگی بروز می کند. در این  توع بیماری غضروف مفصل کم کم از بین می رود. در نتیجه استخوانهای بدون غضروف روی یکدیگر سائیده می شوند که نتیجه آن درد و محدودیت حرکت است

**آرتریت روماتوئید :

در آرتریت روماتویید لایه سینوویال  که سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانده و مسئول ترش مایع سینوویال است رشد کرده و ملتهب میشود و مایع زیادی ترشح می کند. این التهاب به تدریج موجب آسیب و صدمه به غضروف مفصلی شده که نتیجه آن درد و محدودیت حرکتی است

 

https://doctorhakimi.ir/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *